Home / Temel Bilgiler / Avukat Ne İş Yapar Görevi Nedir

Avukat Ne İş Yapar Görevi Nedir

Avukatlar üniversitelerin 4 yıllık hukuk fakültelerinden mezun olup 1 senelik avukatlık stajını tamamladıktan sonra avukatlık belgesi hak kazanan kişilere verilen unvandır. Her hukuk fakültesi mezunu avukat unvanını almayabilir. Bu unvanı almak için avukatlık stajını faal ve belgeli bir avukatın yanında başarı ile tamamlamak şartı vardır. Bu stajı tamamlamayan hukuk fakültesi mezunları hukukçu unvanı ile çeşitli özel kurumlarda danışmanlık ya da KPSS yoluyla resmi kurumlarda hukukçu pozisyonu ile görev alabilirler. Ayrıca hukukçular direk olarak açılan icra müdürlüğü ve müdür yardımcılığı gibi sınavlara girip bu pozisyonlarda görev alabilirler. Avukatlar kendi belgelerini aldıktan sonra özel bir avukatlık bürosu ya da birkaç avukat birleşerek müşterek hukuk bürosu açabilirler.

avukatlar ne is yapar gorevi nedir

Avukatlık bürosu açan ve fiili olarak çalışmaya başlayan avukatlar öncelikle bulunduğu şehrin barosuna kayıt yaptırırlar. Baro; avukatların meslek kuruluşudur. Bu sayede hem o şehirde bulunan avukat sayısı bilinmiş olur hem de mesleki anlamda dayanışma gerektiren konular için belirlenmiş bir hareket merkezi oluşturulmuş olur. Baro ya kayıtlı avukatların iletişim bilgileri mevcuttur. Tüm meslek gruplarında olduğu gibi baronun da kendi içinde disiplin kuralları vardır ve bu kurallara uymayan avukatların baro üyeliğine son verilir.

Kanunlara Uygun Şekilde Hizmet Verirler

Avukatlar, anayasa çerçevesinde savunma işi yapar. Anayasa tüm vatandaşların bağlı olduğu ve hukuksal anlamda hem belirleyiciliği hem yaptırımı olan kurallar bütünüdür. Bu kurallar neyin suç olduğuna ve olmadığına, suç olan faaliyetlerin cezasına, suç ve cezaya dair tüm detayları kendi başına belirler. Avukatlar ise bu yasalar çerçevesinde bireyleri savunma ve mümkün olan en az ceza ile davanın kapatılmasından sorumludur. Bu davalar miras gibi bireysel davalar ya da banka hırsızlığı gibi kamu davaları olabilir.

Davanın türü önemli olmaksızın davaya konu olan her durumda kişileri savunma görevi sadece avukattadır. Kişi kendini savunması için bir avukat talep ettiği taktirde mahkeme tarafından baroya kayıtlı avukatlardan biri gönderilir, bunun dışında kişiler kendi avukatını özel olarak gidip kendisi de seçebilir. Avukatlık işleri davanın durumuna göre değişen ücretlere tabidir.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super