Home / SGK Hazır Dilekçeler / Çocuk Doğum Parası İçin Başvuru Dilekçesi Örneği

Çocuk Doğum Parası İçin Başvuru Dilekçesi Örneği

Devlet tarafından vatandaşlara özel durumlarda verilen bazı haklar bulunmaktadır. Bunlardan biri de doğum yapan anneler için doğum yardımı ödeneğidir. Bunun yanı sıra sigortalı annelere verilen daha bir çok SGK yardımları da bulunmakta, ancak doğum yardımı her doğum yapan Türk vatandaşı anne için verilen hediye niteliğinde bir yardımdır Bu yardımlar 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yapılan yasal düzenlemelerle verilmeye başlanmıştır. Her anneye sağlanan bu yardımlar için öncelikle bir başvuruda bulunulması gerekir. Peki, Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır dilerseniz size ayrıntılarıyla aktaralım.

Çocuk Doğum Parası İçin Başvuru Dilekçesi Örneği

Doğum Parası Başvuru Süreci ve Detaylar

Başvuruların nasıl olacağı, birinci- ikinci çocukta yardımların ne tutarda olacağı, memur olan annelerin başvurularının nerelere yapılması gerektiği gibi sorular aklınıza gelebilir. Öncelikle başvuru yapılabilmesi için anne ve bebeğin sağ olması gereklidir. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğumun gerçekleşmiş olması da temel olarak baz alınan kriterdir. Yabancı uyruklu annelerin bu şekilde bir hakkı bulunmuyor. Anne yabancı uyruklu olsa da baba Türk vatandaşı ise babanın adına ödeme yapılır.

Hangi Çocuğa Ne Kadar Ödeme Yapılır

Çocuk sayısının belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden öncesi de sayılmaktadır. Ödenen tutarlar ise birinci çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 TL olarak belirlenmiştir. İkiz çocuklarda ise rakam katlanmaktadır. Bu yardımlar devletin yeni doğum yapan annelere verdiği bir çeşit hediyedir. Bu yardıma hak kazananların Doğum Yardımı Başvurusu için ailelerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurması gereklidir. Bunun yanı sıra Sosyal Hizmet Merkezleri üzerinde de başvurular yapılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığı ile başvurularını yapabilmektedir. Başvuru sırasında doğum Yardımı Başvurusu Dilekçesinin doldurulmalıdır. Dilekçenin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından başvurular ilgili bakanlığın il müdürlüklerine şahsen olabileceği gibi kargo ya da posta aracılığı ile de yapılabilir.

Dilekçeyi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Dilekçe doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı kısımlar bulunuyor. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; dilekçe üzerinde ise Başvuru yapan kişinin T.C. numarası, adı ve soyadı olması gereklidir. Başvuruyu doğum yapan annenin eşi yapabilmetkedir. Bu durumda başvurucu olan eşin, başvuru ile ilgili belgelere kendi bilgilerini yazması gerekecektir. Bunun yanında yeni doğan çocuğun ya da çocukların da T.C. numaraları ve kimlik bilgilerinin doldurulması gereklidir. Dilekçede de dikkat edilmesi gereken bir diğer kısım ise ikinci ve üçüncü çocukların kimlik bilgilerinin de yer almasıdır. Varsa mutlaka diğer çocukların kimlik bilgileri de yazılmalıdır. Ödenecek yardım tutarı bu bilgiler ışığında hesaplanacaktır. Ancak herhangi bir kurumda çalışan memur veya işçi çalıştığı kurumda doğrum yardımı adı altında herhangi bir ödenek alıyorsa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ödeyeceği doğum yardımı ilgilinin kurumundan aldığı doğum yardımı düşürülerek ödeme yapılır. Bunun için başvurularını kendi çalıştıkları kurumlara memur annelerin başvurularını yapmaları yeterli olacaktır. Ayrıca diğer anneler gibi Aile Bakanlığı İl müdürlüklerine de başvurular yapılabilir. Kurumlar üzerinden sunulan ekli dilekçelerde ilgili Bakanlığa iletilmektedir. Başvurular sonrasında PTT şubelerinde doğrudan anne adı ve soyadı üzerine belirlenen tutar yatırılacaktır. Bu nedenle bu parayı sadece anne çekebilir.

Dilekçe Örneği

cocuk dogum parasi basvuru icin dilekce ornegi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super