Home / Temel Bilgiler / E Devlet Üzerinden Nasıl Dilekçe Gönderilir

E Devlet Üzerinden Nasıl Dilekçe Gönderilir

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte kamu kurumları da bundan nasibini almış ve ülkemizde kullanılmakta olan E Devlet portalı adlı bir portal hayata geçirilmiştir. Bu portal üzerinden bir çok kamu kurumunun işlemi online olarak yapılabiliyor hale gelmiş, bununla birlikte bazı kurumlara dilekçe gönderme ya da bir şekilde bir işlem yapma imkanı sağlanmıştır. Şimdi sizlere bu yazımızda E devlet üzerinden nasıl dilekçe gönderilir kısaca anlatmaya çalışacağız.

E Dilekçe Nedir

E Devlet üzerinden nasıl dilekçe gönderilir konusunu söylemeden önce hayatımıza yeni giren tabirlerden birisi olan E dilekçe nedir onu sizlere anlatalım. Herşeyin elektroniğini çıktığı gibi artık dilekçelerin de elektronik versiyonları bulunuyor. Yani online sistemden de artık dilekçe gönderilebiliyor. İşte bu dijital  ortamlardan online olarak gönderilen dilekçelere ise E Dilekçe deniyor. Kurumların büyük bir bölümü e dilekçe kabul ediyor ve buna göre işlem yapabiliyor.

E Devlet ile E Dilekçe

E Devlet üzerinden e dilekçe yazabileceğiniz kurumların başında BİMER ve CİMER geliyor. BİMER ve CİMER ‘e E Devlet üzerinden başvuruda bulunmak için öncelikle E Devlet şifrenizi almış olmanız gerekiyor. Almayanlar PTT ‘ye kimlikleri ile giderek bu şifrelerini temin edebilirler. Kimlikleri yanında olmayanlara şifre verilmediğini unutmayın.

Şifre alanlar ya da şifresini bilenler ise; E Devlet portalına giriş yaptıktan sonra burada E Hizmetler bölümüne girecek, buradan da eğer CİMER ‘e e dilekçe yazacaksa, Cumhurbaşkanına Yazın bölümünü kullanacak, eğer BİMER ‘e e dilekçe yazacaksa bu durumda Başbakana Yazın bölümünü kullanarak yazı yazacaktır.

E Dilekçe Nasıl Yazılır

E dilekçe aslına bakıldığında aynı dilekçe yazar gibi hazırlanması gereken bir elektronik belgedir diyebiliriz. Yine tarihi, muhatabı, talep, açıklamalar, vs. Gibi bölümleri olmalı, buna göre ilgili bölümler doldurulmalı, en sonuna isim soy isim yazılmalıdır. Mümkünse evrak PDF formatına çevrilmeli ve elektronik imza ile imzalanmalıdır. Elektronik imzası olmayanlar; dilekçenin bir çıktısını alarak imzalayıp, imzalı halinin fotoğrafını ya da taranmış halini ilgili kuruma gönderebilir.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

2 comments

  1. sn Cumhurbaşkanım taşerona yönelik çıkarılan khk da engelli indiriminden faydalanan engellilerden biri olarak mağdur edildik emekliye sevk edildim 42 yaşındayım yeni ev aldım 140 bin ev kredim var aylık 1200 tl kredi ödüyorum emrkli maaşım 1000 tl nasıl yaşayacağım geçim yapacağım ltf khk yı yeniden gözden geçirin

  2. E POSTA ÜZERİNDE NASIL YAPABİLİRİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super