Home / Temel Bilgiler / KOSGEB Hibe Kredi İle İş Yeri Kurmak İsteyenlere Yol Haritası

KOSGEB Hibe Kredi İle İş Yeri Kurmak İsteyenlere Yol Haritası

Kosgeb kredisi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen kredilerdir. Bu krediler devlet destekli kredilerdir. 2017 yılında verilen kredinin miktarı 50 bin hibe ve 100 bini ise sıfır faizli olarak verilmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu miktarın artış göstereceği öngörülmektedir.

Kosgeb kredisine başvurmak için bazı basit şartlar aranmaktadır. Kosgeb eğitimine katılmanız gerekmektedir. Öncelikle kurmayı planladığınız işletmenin kobi sınıfında olması gerekmektedir. Ve başvuruda bulunan kişinin girişimci statüsünde olması gerekmektedir. Kurmayı planladığınız sektörün Kosgeb’in desteklediği sektörlerden olması gerekmektedir.

kosgeb hibe kredi ile is yeri acmak

Eğer Kosgeb kredisi kullanarak iş yeri açmak istiyorsanız, iş yeri açacağınız sektörün Kosgeb kapsamına girip girmediğini öğrenmelisiniz. Kosgeb bir çok sektör için kredi verdiği gibi kredi vermediği sektörlerde bulunmaktadır. Hayvancılık yapmak amacıyla küçükbaş veya büyükbaş hayvan alımlarında,  araç kiralama işi için araç alımlarında, otobüs firması için otobüs alımlarında, muhasebecilik  ve alkollü içecek hizmetleri gibi alanlarda kosgeb hibe kredisi vermemektedir. Hayvancılık için hayvan alımlarında kosgeb hibe desteği vermez iken hayvancılık için alınacak araç gereçler için hibe desteği bulunmaktadır. İş kuracağınız alanı belirledikten sonra işin hangi alanlarında hibe kredi kullanabileceğinizi ayrıntılı olarak kosgeb merkezlerinden öğrenmelisiniz.

Yeni iş yeri için alacağınız kredi için eğitim şartı bulunmaktadır. Kosgeb tarafından düzenlenen ve daha önceki yıllarda 70 saat olmasına rağmen şuan 32 saate düşürülmüş olan Girişimcilik Eğitimine katılmanız gerekmektedir. Kosgeb kredisi için aranan şartlardan biri de bu eğitimdir. İş yerinizi eğitim aldığınız ilde açma gibi bir şart yoktur. Bu eğitim ülkemizin tüm illerinde yapılmaktadır. Eğitiminizi Ankara’da aldıktan sonra iş yerinizi dilediğiniz şehirde açabilirsiniz.

Kosgeb yerine Halk Eğitim Merkezleri ya da başka kurumlardan alınan “Girişimcilik Sertifikası” ile Kosgeb hibe kredisi alınamaz. Bu sertifikanın Kosgeb’ten almış olmanız gerekmektedir.

Eğitimi aldıktan sonra krediyi alır ve işimi kurarım şeklindeki düşünce yanlıştır. Kosgeb size iş yeri açmanız için kredi vermez. Kosgeb’in küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek gibi bir misyonu vardır. Asıl amaç iş yeri açmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Kosgeb’in mantığı şöyledir; işini kurmadan veya kurarken bize gel, eğitime katıl ve başarıyla tamamla. Daha sonra işini kur, yapmış olduğun bütün harcamaları faturalandır. Daha sonra yapmış olduğun harcamaların %70’ini Kosgeb ‘den geri al. (Bu %70’lik oran bölgelere ve başvuru sahibinin cinsiyetine göre değişmektedir)

Kosgeb kredileri 3 yıllıktır. Yani Kosgeb kredisi kullandıktan 3 yıl sonra bu krediye başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süreden önce yapılan başvurular reddedilmektedir.

Bankalara kredi borcu olanlar Kosgeb kredilerine başvuru yapabilirler. Fakat burada verilecek krediye göre bankaların tutumu değişmektedir. Şöyle ki, eğer 50 bin liralık hibe kredi için başvuru yaparsanız bankalar sizin borç durumunuzla ilgilenmez ve başvurunuzda herhangi bir sorun çıkmaz. Fakat 100 bin liralık faizsiz kredi de durum biraz daha farklıdır. Kosgeb bu krediyi verirken teminat mektubu istemektedir. Teminat mektubunu bankalar vermektedir. Bankaların kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu bütün bankalarla olan işlemlerinizi inceleyerek size kredi notu vermektedir. Eğer kredi borcunuz var ise, geçmiş yıllarda almış olduğunuz kredilerde sıkıntı yaşamış iseniz yani kredi notunuz düşük ise bankalar teminat mektubunu vermeyebilir. (Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu internet sitesinden ya da bankalardan öğrenebilirsiniz.)

Bankalardan teminat mektubu alamayanlar Kosgeb’in de ortağı olduğu Kredi Garanti Fonuna başvuruda bulanabilirler. Başvurunuzu uygun görmesi halinde bu fondan da teminat mektubu alabilirsiniz.

Esnafların faal olarak çalıştırdıkları işletmeler içinde kredi seçenekleri bulunmaktadır. Bu destekleme kredilerini Kosgeb’in internet sitesinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Fakat Kosgeb’in amacı yeni iş yeri açanları desteklemektir. Bu durumda esnaflar mevcut iş yerlerini kapatarak, yeni iş kurmaları gerekmektedir.

Faal olarak çalışan bir iş yerini devir alırken Kosgeb kredisinden faydalanmanız mümkün değildir. Fakat iş yeri sahibi işletmesini kapatmış ise başka bir girişimci tarafından o işletme tekrar açılırsa Kosgeb kredisinden faydalanılabilir. İşletme içerisinde bulunan 3 yaşın altında olan ekipman, teçhizat ve makinelerin parası Kosgeb’ten alınabilir. Fakat bu cihazların yaşı 3 yaşından büyük ise Kosgeb bunların parasını karşılamaz.

KOSGEB Destekleri ile İş Yapmak Artık Kolay

Daha önceki yıllarda işletmenizi açtıktan sonra Kosgeb kredisine başvuru yapabiliyordunuz. Son yapılan değişiklik ile işletmeler açılmadan önce Kosgeb’e hibe kredi başvurusu yapılabilmektedir. Kosgeb başkanı sayın Recep Biçer’in açıklamalarına göre Kosgeb kredisi için yapılacak başvuru adımları aşağıdaki gibi olmalıdır.

Kosgeb  kredisi ne başvuru yapacak  olan girişimci eğitim aldıktan sonra sertifikasını alınmalıdır. Sertifika aldıktan sonra Kosgeb başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form Kosgeb’in internet sitesinde bulunmaktadır. Doldurulan formdan sonra Kosgeb işletmenizin kâr oranları ve benzeri durumlara göre değerlendirerek başvurunuz hakkında “Kabul” ya da “Ret” kararı verecektir. Eğer başvurunuz kabul edilirse 90 gün içinde sizden istenilen evrak ve benzeri şeyleri tamamlamanız gerekmektedir. Eğer tamamlayamaz iseniz başvurunuz reddedilecektir.

Eğer kredi almaya hak kazanmış iseniz Kosgeb bu parayı daha önce faturalandırdığınız giderler için ödeyecektir. Bu parayı hizmet aldığınız firmaya aktarabileceği gibi girişimciye de doğrudan verebilir.

Kosgeb faturalandırılmış giderlerinizin %70’ini (bayanlarda bu oran %90’dır) ödemektedir. Yani 50 bin liralık hibe kredi alabilmek için 70 bin liralık fatura göstermeniz gerekmektedir.

İşletmeniz için Kosgeb kredisi kullanmaya hak kazanarak bu krediyi kullandıktan sonra Kosgeb ile olan irtibatınız sona ermiyor. Kosgeb kredi vermiş olduğu işletmenizi 3 yıl süre ile denetlemektedir. İflas ve benzeri durumlar haricinde işletmenizi 3 yıl içerisinde kapatamazsınız. Kosgeb tarafından verilen kredi ile alınan ekipmanın satılması ya da buna benzer kötü niyetli girişimler fark edildiğinde verilen kredi faizi ile birlikte geri istenmektedir.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super