Home / KOSGEB Hazır Dilekçeler / KOSGEB’ten Kadın Girişimciler İçin Geri Ödemesiz Hibe Destekleri

KOSGEB’ten Kadın Girişimciler İçin Geri Ödemesiz Hibe Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan Kosgeb, kadınlara hayallerindeki iş yerlerini açmaları için desteklemektedir. Kosgeb desteğiyle kuaför, lokanta, terzi gibi birçok dükkan açmak mümkündür. Kosgeb bu desteği ile kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayarak erkekler girişimcilere sağlamış olduğu destekten daha fazlasını hibe ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

KOSGEB ten kadin Girisimciler icin Geri odemesiz Hibe Destekleri

Kadın girişimcilerin ekonomiye kazandırılması için Kosgeb tarafından 50 bin liralık hibe kredi verilmektedir. Kadın girişimcilerin bu krediyi kullanmak için bazı şartları taşımaları ve bazı  şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasına rağmen, hibe kredi için istenilen şartlar kadın girişimcilerden de istenmektedir. Öncelikli olarak kadın girişimcilerin de Kosgeb tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak “Girişimcilik Sertifikası” alması gerekmektedir. Bu eğitim toplam süresi 32 saattir. Bilinçli girişimcilerin, bilinçli yatırım yapacağı gerçeğinden yola çıkılarak bu eğitimler bütün girişimciler için zorunlu tutulmuştur. Girişimcilik eğitimleri ücretsiz olarak tüm illerimizde düzenlenmektedir. Kosgeb resmi internet sayfasından, duyurular bölümünden “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları” kısmından ayrıntıları görebilirsiniz. İlinizde ne zaman eğitim olacağını buradan kontrol edip eğitime katılabilirsiniz. Kosgeb girişimcilik eğitimleri ile ilgili olarak yapılan ilanlarda, ilinizde yapılacak eğitimi gösteren ilanın  “Açıklama” bölümünü dikkatli okunmalı, başvuru tarihlerine, kurs başlama ve bitiş tarihlerine dikkat edilmelidir. Bazı eğitimlerin açıklama kısmında “İşkur’a kayıtlı kendi işini kurmak isteyenler” tarzın ifadeler yer almaktır. Bu ifadeden şunu anlamamız gerekiyor; ilandaki eğitim İşkur ile ortak olarak verilmektedir. Yani işsiz girişimlere yönelik bir eğitim. Öncelikle İşkur’a kayıt olmanız istenmektedir. İşiniz var ise bu eğitim Kosgeb hibe kredi konusunda size bir yarar sağlamayacaktır. İşsiz iseniz İşkur’a kayıt olurken bu kursa katılacağınızı bildirerek kaydınızı yaptırınız. Eğer fazla talep yoksa eğitime katılabilirsiniz. Yoğun talep olan durumlarda ufak mülakatlar yapılmaktadır.

Kadınlara KOSGEB Daha Fazla Hibe İmkanı Sunuyor

 Bu sertifika alındıktan sonra iş yeri açılmadan önce Kosgeb’e başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan formu Kosgeb’in internet sitesinde bulabilirsiniz.

Kosgeb hibe kredisi sizin iş yeri açmanızı desteklemek için verilmektedir. Bu krediyi alıp iş yerini sonra açmak gibi niyeti olan kadın girişimcilerimiz için hayal kırıklığına uğrayacaktır. Kosgeb sistemi bu şekilde çalışmamaktadır. Kosgeb sizden iş yerinizi açmanızı, yapmış olduğunuz bütün harcamaları faturalandırmanızı istemektedir. Daha sonra bu faturalandırmış olduğunuz giderlerin büyük kısmını Kosgeb size verecektir. Kosgeb tarafından verilen bu destek işletmenin olduğu bölgeye göre de değişmektedir.

Kosgeb hibe kredisi başvurusu yaptıktan sonra işletmenizin kâr durumu gibi kriterler göz önünde bulundurularak kabul ya da ret edilecektir. Kosgeb bu konuda kadın girişimcilere karşı olumlu bakmakta olup, erkek girişimlere karşı pozitif ayrımcılık uygulamaktadır.

Kadın girişimcilere uygulanan ve kağıt üzerinde resmi olarak da belirtilen pozitif ayrımcılık, verilen maddi destekle ilgilidir. Faturalandırılan giderlerin tamamını değil belirli bir oranı Kosgeb tarafından ödenmektedir.  Bu oran 1. ve 2. Bölgelerde erkek girişimciler için %60 iken, bayan girişimciler için %80’dir. 3., 4., 5., ve 6. bölgelerde ise erkek girişimciler için %70 iken, bayan girişimciler için %90’dır. Rakamlarla anlatacak olursak; 1. bölgede bulunan erkek girişimci 50 bin liralık hibe desteği almak için yaklaşık 83 bin liralık harcama yapması gerekirken, kadın girişimcinin aynı desteği alması için yaklaşık 71 bin liralık harcama yapması gerekmektedir. Eğer girişimcilerimiz 3. bölgedeler ise 50 bin liralık destek için erkek girişimci yaklaşık 71 bin liralık harcama yapması gerekirken, kadın girişimci aynı miktardaki desteği almak için sadece 55 bin liralık harcama yapması gerekmektedir. Bu oran gerçekten çok yüksektir. Buradaki rakamlara bakarak Kosgeb’in kadın girişimcilere verdiği desteği daha net olarak anlaşılmaktadır.

Check Also

GSS Primi Ne Kadardır ve Nereye Ödenir

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için vatandaşlar tarafından merak edilen bir husus olan GSS Primi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super