Home / Temel Bilgiler / BES İptali ve Çıkış Yapmanın En Kolay Yolu (Kesin İptal)

BES İptali ve Çıkış Yapmanın En Kolay Yolu (Kesin İptal)

Zorunlu hale gelmesi ile birlikte her kesimi ilgilendiren bir konu haline gelen otomatik Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili olarak bu yazımızda siz değerli okurlarımız için BES İptali ve Çıkış Yapmanın En Kolay Yolu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

bes iptali ve cikis yapmanin en kolay yolu

Bes İptali Nasıl Yapılır?

Zorunlu BES uygulaması ile özel sektör çalışanlarından ve kamu görevlilerinden belli miktarlarda kesilmeler yapılmaktadır. Pek çok kişi bu konuyla ilgili olarak cayma haklarını kullanmak istemektedir. Kişiler için ödenecek olan katkı payları, prime konu olan kazançların %3’ü olmaktadır. Bu katkı payları çalışanın maaşından her ay otomatik olarak kesilmektedir. Burada konu edilen aylık brüt kazanç toplamıysa en fazla SGK’nın tavanı kadar olmaktadır. Ayrıca bu uygulama için yaş sınırı da bulunmaktadır. Sisteme 1972 yılı ve üstü doğumlu olanlar girmektedir. Yani çalışanlar 45 yaş altıysa BES sistemi zorunlu olarak başlayacaktır. 45 yaş altında olan çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil olurken, bu yaş üstünde olanlar sisteme dahil edilmemektedir.

Otomatik BES Kimleri Kapsar?

Otomatik BES içinde olabilmek için T.C. vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak gereklidir. Ayrıca kişiler 45 yaşlarını doldurmamış olmalıdırlar. Kamuda (4C) ve özel sektörde (4A) çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil edilmektedir. Ancak özel sektör çalışanları için, işyerindeki çalışan sayısı göz önüne alınmaktadır. Çalışan sayısıyla ilgili olan durum Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiştir. 4B kapsamına dahil olan çalışanlar otomatik BES bünyesine dahil değillerdir.

Otomatik BES İptali

Zorunlu olarak yapılan BES için iptal durumu vardır. Ancak bu iptal durumunun belli şart ve süreleri bulunmaktadır. Çalışanlara otomatik olarak BES sistemine giriş yaptıkları bildirilmektedir. Çalışanlar kendilerine bildirim yapılan tarihten itibaren 2 ay içerisinde BES iptali için başvuruda bulunabilirler. Burada aslında zorunlu BES sistemi demek çok doğru bir ifade olmamaktadır. Bu birikim teşviki amacıyla yapılan bir uygulamadır ve otomatik olarak başlatılmaktadır. Ancak yine de bu sistemde bulunmak istemeyenler 2 aylık olan cayma süresinde iptal başvurusu yapabilmektedirler. Cayma hakkında geri yatırılacak olan para 10 günlük yasal bir süre içinde geri yatırılmaktadır. Ancak emeklilik şirketinin çalışma hızına göre 2-3 içinde de geri yatırılabilmektedir.

Eğer iki aylık cayma süresi geçtiyse, sistemden yine de çıkış yapmak mümkündür. O zaman bireysel emeklilik sisteminde var olan çıkış kuralları devreye girmektedir. Cayma talebi çalışılan şirkete ya da emeklilik şirketine yapılabilmektedir. Cayma hakkıyla ilgili olan tüm maddeler aslında sözleşmede belirtilmiştir. Ancak genel kurala göre emeklilik şirketine cayma hakkında bulunulması çok daha olağandır. Yine de kişilerin bu konuyla ilgili tereddütleri varsa en net bilgi işyerlerinden elde edilebilir. 2 aylık cayma hakkı süresi aşıldığında emeklilik şirketine cayma talebi iletilir. Emeklilik şirketi tarafından caymak isteyen kişiye ayrılma formu ve hesap özet bilgileri iletilir. Çalışanlar kendilerine gönderilen formu doldurup, imzalarlar ve faks ya da posta yolu ile bu formu emeklilik şirketine geri yollarlar. Ortalama 20 gün içinde biriken para ve varsa katkı tutarı çalışanın hesabına yatırılır.

Telefonla BES İptali gerçekleştirmek için BES İptal Numaraları konusunda detaylı ilgili yazıdan bilgiye ulaşabilirsiniz.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super