Home / Temel Bilgiler / Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan şartları yerine getirmeye çalışırlar. Çünkü emeklilik demek geniş bir zaman ve ele geçen para demektir. Her ay düzenli olarak maaş alınmasının yanı sıra toplu olarak alınan emekli ikramiyesi de birçok kişi için oldukça önemlidir. Bu durumda kişilerin üzerindeki durdukları konulardan birisi emekli olma şartlarıyken diğeriyse emeklilik ikramiyesinin hesaplanmasıdır.

emekli ikramiyesi en kolay sekilde nasil hesaplanir

Emeklilik İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Emekli olabilmek için yani emekli olmaya hak kazanabilmek için çalışanlar bazı şartları yerine getirmelidirler. Daha doğrusu bu şartlar iki ana grupta toplanmıştır. Şartlardan ilki yaş sınırıdır. Emekli olabilmek için gerekli olan yaş sınırını geçmek lazımdır. Yani belli bir yaşın doldurulmuş olması gereklidir. Bu yaş emeklilik yaşı olarak ifade edilmektedir. Diğer bir şart ise belir bir zaman hizmette bulunulmuş olması gerektiğidir. Yani kişiler belirlenmiş olan gün adedi kadar prim ödemiş olmalıdırlar. Bu tabloya bakıldığında kişilerin yaş sınırını geçmiş olmaları ve primlerini tamamlamış olmaları gerektiği ortaya çıkmaktadır. Prim gün sayısı diye ifade edilen ise hem belirli bir gün kadar çalışılmasını hem de belirlenmiş olan prim miktarını ifade ediyor.

Emekli İkramiyesi

Emeklilik için oldukça çekici olan bir durum emeklilik ikramiyesidir. Kişilerin çalıştıkları süre boyunca ödemiş oldukları primler birikerek emeklilik döneminde maaş ve ikramiye olarak kişilere geri dönmektedir. Emeklilik ikramiyesi toplu bir para olduğu için kişiler bu parayla ilgili planlar yaparlar. Emeklilik ikramiyesi kimisi için ev parası kimisi için çocukların eğitim ya da düğün masrafları olmaktadır. Önemli olan emeklilik ikramiyesiyle ilgili plan yapmaktır ve bu planın yapılabilmesi için emekli ikramiyesinin hesaplanabilmesi gereklidir.

Emekli İkramiyesini Hesaplama

Emekli ikramiyesinin hesaplanabilmesi için internetten fayda sağlanabilmektedir. SGK web sitesinden ulaşılan emeklilik ikramiye hesaplama sayfasındaki gerekli bilgiler doldurularak, emekli ikramiyesi hesaplanabilmektedir. Doldurulması gereken bilgiler derece, kademe, hizmet yılı, kıdem yılı, aylığın tarihi gibi bilgiler olmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden pek çok sayfada 4A ve 4B çalışanları için emeklilik sorgulamaları da yapılabilmektedir. Bu sorgulamaların bilgi verici nitelikte olduğu unutulmamalıdır. Emeklilik ikramiyesi için plan yapabilmeye yarar bilgiler elde edilebilir. Ancak elde edilen bilgilere, tam manasıyla kesin miktar olarak bakmak çok doğru değildir.

Kişiler emekli ikramiyesi hesaplama alanlarına girerek ve oradaki bilgileri doldurarak elde edecekleri ikramiye hakkında bilgi sahibi olabilirler. Elde edilen bilgiler resmi bir özellik taşımaz. Ancak emeklilik ikramiyesi muhtemel miktarı hakkında bilgi verir. 4A çalışanları genelde SSK sicil numaraları ve kimlik bilgileri ile işlem yaparken 4B çalışanlar ise esnaf seçeneğini seçerek ve kimlik bilgilerini girerek işlem yaparlar. Açılan sorgulama ekranlarında hizmet bilgilerinin doğru girilmesi oldukça önemlidir. Çünkü hizmet bilgilerinin hatalı girilmesi sorgulama sisteminin çalışmamasına neden olabilir.

Check Also

BES İptali ve Çıkış Yapmanın En Kolay Yolu (Kesin İptal)

Zorunlu hale gelmesi ile birlikte her kesimi ilgilendiren bir konu haline gelen otomatik Bireysel emeklilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super