Home / Temel Bilgiler / GSS Primi Ne Kadardır ve Nereye Ödenir

GSS Primi Ne Kadardır ve Nereye Ödenir

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için vatandaşlar tarafından merak edilen bir husus olan GSS Primi Ne kadardır ve Nereye Ödenir konusunda bilgiler paylaşmaya çalışacağız.

Gss Ne Kadar Ve Nereye Ödenir?                   

GSS demek Genel Sağlık Sigortası demektir. Hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmayan kimseler bu hizmetten faydalanabilmektedir. Bir işte çalışanlar, esnaf olanlar ya da kamu kuruluşlarında görev yapanlar sosyal hizmetlerden faydalanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiçbir şekilde bağlı olmayan kimseler ise GSS sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

gss primi ne kadardir ve nereye odenir

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak için ilk şart kişilerin hiçbir şekilde sosyal güvencelerinin olmaması gerektiğidir. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, yaşadıkları yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuruda bulunan kimselerin bu haktan yararlanıp yararlanamayacaklarına bakılır. Burada bilinmesi gereken noktalardan bir tanesi, GSS’den faydalanmak için prim ödemesi yapılması gerektiğidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılan başvurudan sonra, adrese mektup gelmesi beklenmektedir. Bu mektup ortalama 1 ay içinde gelmektedir. Mektup SGK tarafından gönderilir ve ödenecek primlerle ilgili bilgi içerir. Kişiler ellerine mektup ulaşmaması durumunda, kendilerine en yakın olan SGK birimine giderek de gerekli bilgileri öğrenebilmektedirler. Bu aşamadan sonra prim borçlarının ödemesi başlar ve bu ödemeler de devlet bankalarına yapılır. Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank şubelerine gidilerek prim ödemeleri yapılabilmektedir.

Prim Miktarları

GSS için prim ödemesinde ne kadar bir miktar ödeme yapılacağı daha önceden gelir seviyesi tespitine göre belirleniyordu. Ancak yapılan son değişikliklerle birlikte gelir seviyesi farklılıkları ortadan kalktı ve 2017 yılı için prim ödemesi 53,31 TL olarak belirlendi. Yani bu durumda yapılan düzenleme ile birlikte, gelir seviyesine göre yapılan uygulama kalktı ve brüt asgari ücretin %3’ü oranındaki uygulama geldi. Bu genel ifade sayesinde GSS prim miktarı tek bir miktar oldu. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle uygulanmaya başlayan bu sistem sayesinde eski borçlarda silinme işlemine gidildi ve eski uygulamaya göre yüksek gelir seviyesinden prim ödeyecek olanlar için, ödeyecekleri borç miktarları azalmış oldu.

Genel Sağlık Sigortası için prim ödemesinde bir başka nokta da bu hizmetten prim ödemeden faydalanacakların olduğudur. Eğer hanenin ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünden az ise o zaman sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmak mümkün olmaktadır. Yani bu kişiler GSS kapsamında olacak ve hizmetten faydalanacaktır. Ancak bu kişiler GSS için prim ödemesinde bulunmayacaklardır.

GSS Borç Sorgulama

GSS kapsamında borç sorgulaması yapmak isteyenler E-Devlet sisteminden yararlanabilmektedirler. Sisteme yapılan giriş sonrasında hizmetler bölümünden SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) bulunmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu ana başlığının altında yer alan bölümlerden ise GSS borç sorgulama sekmesi seçilmelidir. Bu sayede net bir bilgi elde edilebilir.

GSS kapsamında ücretsiz hizmete sahip olanlar için yani haneye giren gelirin 592 TL’den az olması durumunda bulunanlar için, prim ödemesi söz konusu değildir. Çünkü bu kişilerin yani tüm hane halkının primleri devlet tarafından GSS kapsamında karşılanmaktadır.

Check Also

BES İptali ve Çıkış Yapmanın En Kolay Yolu (Kesin İptal)

Zorunlu hale gelmesi ile birlikte her kesimi ilgilendiren bir konu haline gelen otomatik Bireysel emeklilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super