Home / Adliye Hazır Dilekçeler / İcra Yoluyla Çocuğu Almak ve Görmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

İcra Yoluyla Çocuğu Almak ve Görmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Bu yazımızda sizlere icra yoluyla çocuğu görmek ve almak için ne yapmak gerekiyor kısaca ilgili süreçten bahsedeceğiz.

İcra Yoluyla Çocuğu Almak ve Görmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

Boşanma süresinin tamamlanmasından sonra çocuğun kimde kalacağına mahkeme karar verir. Bu aşamadan sonra çocuk kimin üzerinde olacak ise karşı tarafa belirli günlerde göstermekle yükümlüdür. Mahkeme tarafından da bu yazılı olarak çocuğu üzerine alan anne veya babaya tebliğ edilir. Çocuğun belirlenen süre içerisinde karşı tarafa gösterilmesi zorunlu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yükümlülükler yerine getirilmez ise karşı taraf icra yoluna başvurarak çocuğu görebilir. Bu durumun yaşanmaması için karşılıklı anlaşma yoluna gidilmesi daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Ancak günümüzde boşanmaların tartışmalı bir şekilde sonuçlandırılmasından dolayı velayetini alan anne veya baba çocuğu kaçırmak ve göstermek istememektedir. Bu durumda karşı taraf kanuni haklarını kullanarak çocuğunu görebilme imkanına sahiptir.

Gerekli Belgeler İle İcraya Başvurabilirsiniz

Mahkemenin kararı neticesinde çocuğun gösterilme tarihlerine uyulmadığında karşı taraf haklarını kullanarak icraya başvurabilir. İcraya başvuru aşamasına mahkeme kararlarının da ibraz edilmesi gerekir. İcra müdürlüğü gerekli tetkikleri yaptıktan sonra çocuğunuzu velayeti olan anne veya babadan alarak size verir. Karşı tarafın buna direnebilmesi imkansızdır. Bu icra işlemi polis kanalı ile yapılmaktadır. Çocuk alındıktan sonra size teslim edilir. Sizde mahkemenin verdiği karar neticesinde belirtilen süre boyunca çocuğunuz ile beraber vakit geçirebilirsiniz. Verilen sürenin aşılmaması gerekir. Eğer süre aşıldığında karşı taraf şikayetçi olur ise bu sefer siz yaptırım ile karşılaşırsınız.

İcra Yolu İle Çocuk Teslim Edilmez İse Ne Olur

İcra yolu ile çocuğunuzu görmek istediğinizde karşı taraf bunu görmezden gelip çocuğunuzu hala göstermek istemez ise bu sefer velayeti alan kişi kanunlarda belirtilen ceza ile karşılaşır. Bu süreçler ile karşılaşmamak adına sulh yoluna gidilmesi çocuk psikolojisi açısından daha iyi olacaktır. Anlaşmazlıkların giderilmesi konusunda ortak nokta bulunulması daha sağlıklı sonuçlar almanıza da yardımcı olacaktır. İcraya sunulan belgelerin doğruluğu da önem taşımaktadır. Yanlış bilgi veya beyanda bulunan kişiler de belirli cezai yaptırım ile karşılaşırlar. Bundan dolayı çocuğunuzu icra yöntemi ile alacaksanız karşı tarafın çocuğu size göstermediğini de kanıtlamanız gerekecektir. Bu işlemden sonra icraya başvurabilirsiniz.

Check Also

OHAL Komisyonu Başvuru Formu : Başvurular 17 Temmuz İtibariyle Başlıyor

Bilindiği üzere 15 Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimi sonrasında ülkemizde OHAL (Olağanüstü Hal) ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super