Home / Temel Bilgiler / İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

Resmi bir işlem yaparken mutlaka istenen belgeler arasında yer alan İmza Sirküsü hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz.  Herhangi bir kurum, kuruluş, ticari şirket veya işletmeyi temsil eden yetkilinin mutlaka noter tarafından düzenlenmiş bir İmza Sirküsü bulunmalıdır.

imza sirkusu nasil alinir ve ne ise yarar

Alacağınız İmza Sirküsü belgesinin içerisinde neler bulunmaktadır?

  • İmza Sirküsü alacak olan kişinin 3 adet imzası bulunmaktadır.
  • Noterden alınacak olan bu belge, başka bir kurum veya kuruluştan alınamaz.
  • İmza Sirküsü alacak olan kişinin kendi beyanı da bu sirküsünün içerisinde yer alan bilgilerdir.

Ticaret hayatında son derece önemli bir evrak olan İmza Sirküsü yetkili olan kişilerin atmış olduğu imzanın geçerliliğini belirtmektedir. Yani imza atan kişin imzasının bir nevi güvenilir olduğunu gözler önüne sermektedir.

Günümüzde birçok kişinin sahte imza yüzünden mağdur olduğunu düşündüğümüz zaman İmza Sirküsü ne kadar önemli bir belge olduğunu görüyoruz. Bu yüzden sahteciliğin önüne geçmek için önemli olan bu belgenin mutlaka ticari işlemlerde kullanılması güvenirlik açısından son derece önemlidir.

İmza Sirküsünün kullanılmasında ki en büyük amacın sahteciliğin önüne geçmek olduğunu belirtmek istiyoruz. Şirketler arasında önemli olan belgelerde kullanılacak olan İmza Sirküsü sahte imzaların önüne geçmesi açısından oldukça önem arz eden konuların başında gelmektedir. İmzayı atacak olan kişinin şirket üzerinde hak sahibi olduğunu gösteren bu belge her anlamda önem arz etmektedir.

İmza Sirküsü nereden temin edilir?

Bu konuda yetkili olan tek makamın noter olduğunu belirtmek istiyoruz. Özellikle siz değerli okuyucularımızdan gelen sorular arasında “Noter dışında başka yerden alınır mı?” sorusuna kesin olarak “ Hayır “ cevabını veriyoruz. İmza Sirküsü almak için bulunduğunuz nokta içerisinde en yakın notere gitmeniz gerekmektedir. Alınması son derece kolay olan bu belge için noterden sıra aldıktan hemen sonra 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sizlerde İmza Sirküsü alma fırsatını bulmuş olacaksınız. Noter üzerinden alınacak olan bu belge için 2 farklı belge almanız gerekmektedir. Birisi noterde kalacak olan belgenin bir diğer aslı da sizde kalacaktır.

İmza Sirküsü almak isteyenlerin 2 adet asıl belgeye en az 3 adet imza atması gerekmektedir. Attığınız bu 3 imzadan sonra noter gerekli olan işlemleri en kısa süre içerisinde onayladıktan sonra sizlere imzalamış olduğunuz belgenin aslını verecektir.

Daha önce çıkartmış olduğunuz İmza Sirküsü kaybolması durumunda ise çıkartmış olduğunuz notere tekrardan gidip başvuru yapabilirsiniz. Bir nüshası ellerinde bulunan noter bu konuda sizlere gerekli olan yardımı sağlayacak ve sizlere yeniden İmza Sirküsü belgenizin aslını verecektir. Bu konuda sizlere yardımcı olacak olan noter belli bir ücret karşılığında bu işlemi yerine getirecektir.

Kayıp olma durumuna karşı noter üzerinden birden fazla İmza Sirküsü çıkartmak istediğiniz zaman farklı ücretler ödemek zorunda kalacaksınız.

Sitemiz üzerinden Savcılık ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super