Home / Temel Bilgiler / KOSGEB Kredisi Kullanılabilen Sektörler

KOSGEB Kredisi Kullanılabilen Sektörler

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan Kosgeb, iş kurmak isteyen girişimcilerin desteklemektedir. Bu destek karşılıksız hibe ve faizsiz kredi şeklindedir. Kosgeb hibe kredisi 50 bin liradır. Faizsiz kredi ise 100 bin liradır. Bu miktarlar Kosgeb tarafından verilen üst sınırdaki miktarlardır. Hibe kredi şartı sağlayan her girişimciye 50 bin liralık bir destek verilmemektedir. Verilen miktar gerçekleştirilen projeye göre farklılık göstermektedir.

kosgeb kredisi kullanilabilen sektorler nelerdir

Kosgeb kredilerine başvurmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle girişimde bulunduğunuz alan ile ilgili Kosgeb’in destek verip vermediğini öğrenmelisiniz. Destek verilmeyen bir sektörle ilgili yapılan başvuru reddedilecektir. Bunlardan en önemlisi Kosgeb “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”nde verilen sertifikadır. Bu eğitim daha önceki yıllarda 70 saat iken şuanda 32 saat olarak verilmektedir. Kosgeb verdiği kredilerin bilinçli girişimcilerde olmasını önemsemektedir.

Kosgeb size parayı verip işyeri açmanızı teşvik eden bir çalışma prensibine sahip değildir. Kosgeb sizden işinizi kurmanızı ve kurarken yaptığınız harcamaların faturalandırmanızı ister. Eğer başvurunuz kabul edilirse faturalandırmış olduğunuz giderlerin bazı bölgelerde %60’ını, bazı bölgelerde ise %70’ini size hibe kredi olarak öder. Eğer girişimci kadın ise bu oranlar daha da artar. Kadın girişimcilerin faturalandırılmış giderlerinin, bazı bölgelerde %70’ini bazı bölgelerde ise %90’ını hibe kredi olarak ödemektedir.

Alınan eğitimden sonra iş yerinizi açmadan önce Kosgeb internet sayfasında bulunmakta olan başvuru formu doldurularak başvuru yapılmalıdır. Kosgeb işletmenizi birçok kritere göre inceleyerek başvurunuz cevabını bildirecektir. Başvurunuz kabul edilirse, istenilen evrakları verdikten sonra kredinizi alabileceksiniz.

Hibe kredi almaya hak kazanan girişimci iseniz. hak etmiş oldukları kredileri anlaşmalı bankalardan hiçbir sıkıntı yaşamadan alabilirsiniz.  Fakat faizsiz kredi alacaksanız durum biraz farklılaşıyor. Krediyi veren Kosgeb bir devlet kuruluşudur. Faizsiz kredi için devlet sizden teminat istemektedir. Teminat mektubunu da bankalar vermektedir. Eğer geçmişinizde bankalarla sıkıntılı kredi süreçleri yaşamış iseniz teminat mektubunu bankalar size vermeyebilir. Böyle bir durumda bankalardan teminat alamaz iseniz bir şansınız daha bulunmaktadır. Kosgeb’inde ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu’na başvurarak teminat mektubu talep edebilirsiniz. Başvurunuz kabul edilirse fon size teminat mektubunu verecektir.

Kosgeb kredisini kullanmaya hak kazandıktan sonra Kosgeb 3 yıl boyunca işletmenizi denetlemektedir. İflas etme gibi olağanüstü haller dışında işletmenizi 3 yıl boyunca kapatamazsınız.  Faturalandırarak aldığınız cihaz ya da benzeri şeyleri 3 yıldan önce satarsanız, işletmenizi süresinden önce satarsanız Kosgeb size vermiş olduğu krediyi yasal faiziyle birlikte iade etmenizi istemektedir.

Kosgeb hibe kredisi ya da faizsiz kredi için ilk şartın desteklenen bir sektörde iş kurmak olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Kosgeb birçok alanla ilgili destek vermektedir. Destek verilen sektörler her yıl güncellenmektedir. Kosgeb tarafından desteklenen sektörler internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Kosgeb destek verdiği sektörlerde istihdamın artmasını ve kalıcı olmasını hedeflemektedir.

Kosgeb en çok imalat yani üretim sektörünü desteklemektedir. Üretim ülkemizin ekonomisi ve istihdam açısından son derece önemli bir yere sahiptir. İmalat sektöründe yaklaşık 320 farklı alanda destek vermektedir. En fazla desteklediği ikinci sektör ticaret sektörüdür. Ticaret sektöründe yaklaşık 110 farklı alanda destek vermektedir. Tütün ve alkollü içecek ticaretine ise destek vermemektedir.  İnşaat, ulaştırma ve depolama, konaklama başlıca destek verilen sektörlerdendir.

Kosgeb belirli alanlarda ise destekleme konusunda farklı uygulama yapmaktadır. Örneğin hayvancılık sektöründe büyükbaş ya da küçükbaş alımı için destek vermemektedir. Fakat hayvancılık yapabilmek için kullanılacak ekipman, teçhizat türünden giderler için destekleme vermektedir. Arıcılık sektöründe arı alımı için destekleme vermez iken arıcılıkta kullanılan ekipman için destekleme vermektedir.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super