Home / KOSGEB Hazır Dilekçeler / Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kursları yani uygulamalı girişimcilik eğitimi, teşvik kredisi almada alınması gerekli olan eğitimlerdir. Ayrıca bu eğitimler bir işletmeyi ayakta tutmayı öğretmekte ve uygulamalı olması yönüyle kişileri girişimciliğe hazırlamaktadır. Kişiler kendi iş fikirleri doğrultusunda devlet teşvikinden yararlanmak, Girişimcilik Destek Programı kapsamında teşvik kredisi almak istiyorlarsa bu eğitimlere girmelidirler. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri her ilde ve ilçede, iş yeri açmak için kredi kullanmak isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak verilmektedir. Bu oldukça önemli bir noktadır. KOSGEB popülerliğini ve kişilerin girişimcilik heyecanlarını fırsat bilenler eğitim adı altında dolandırıcılık yapabilmektedir. Eğitim için para talep etmektedirler. Bu nedenle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin tamamen ücretsiz olduğu unutulmamalıdır.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvurulur?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İçin Başvuru

Kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimlerine başvuruda bulunmak isterlerse, her ilde ve ilçede hizmet sunan İŞ KUR birimlerine müracaat edebilirler. Ayrıca belediyeler ve KOSGEB birimleri de başvuruyla ilgilenen yerlerdir. Çalışanların genellikle KOSGEB birimlerine başvuruda bulunmaları önerilmelidir. Bir diğer önemli konu da başvuruda bulunulan kişiye yapılan yeterlilik testleri olmaktadır. Başvuruda bulunan kişiye yeterlilik testleri yapılır. Bu testler genel anlamda formalite kapsamında olsa da kişilerin test sorularına oldukça dikkatli cevap vermeleri önem taşımaktadır. Kişi başvuru sonrasında ve yapılan yeterlilik testinde başarılı olması durumunda kurs kaydını yaptırabilir. Kurs kaydı yapılmış olan kimse yapılacak olan ilk eğitime çağırılmaktadır. Elbette yapılacak eğitimde kontenjan açıklığı olması gereklidir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Önemi ve İçerikleri

Kişiler başvuruları sonuçlandığında ve uygun şartlar halinde kayıtlarını yaptırdıktan sonra eğitime çağrılırlar. Verilecek olan kurslar KOSGEB uzmanları, meslek odaları veya belediye kurumlarınca verilebilmektedir. Eğitimler hem dersliklerde hem de atölyelerde yapılmaktadır. Burada önemli olan bir nokta derslere gösterilen katılım olmaktadır. Bir girişimci derslere %70 katılım göstermediyse o girişimciye maalesef girişimcilik sertifikası verilememektedir. Eğitim konuları aslında temel işletme konularıdır. Bu nedenle derslere giren hocalar da alanına hâkim profesörler veya uzman hocalar olmaktadır.

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri,girişimciye iş planı aşılamak ve girişimcinin uzun vadede işini ayakta tutmasını öğrenmesini sağlamak maksadıyla verilmektedir. Bu eğitimler iş planı projesi hazırlamada oldukça önemlidir. Eğer bir girişimci iş planı projesi hakkında yeterli eğitimi almazsa, o kişinin iş planı projesini yeterli bir seviyede hazırlaması beklenemez. İnandırıcı ve yeterli bir şekilde hazırlanmayan iş projesi ile de Girişimcilik Destek Programı kapsamından yararlanmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra devlet yaptığı hibelerin güzel yerlere gitmesini istemektedir. Yani doğru yerlere hibe yapmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle girişimcinin işletmesini ayakta nasıl tutacağını bilmesini istemektedir. Devlet yaptığı hibelerle ekonomiye katkıda bulunarak uzun vadede kar elde etmeyi ister. Bu nedenle de uygulamalı girişimcilik eğitimleri oldukça önemli bir hale gelir. Girişimciler, pazar araştırmasından finansal kaynak kullanımına kadar pek çok stratejik konuda gerekli olan eğitimi almış olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super