Home / Adliye Hazır Dilekçeler / Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir Hazır Dilekçe Örneği

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir Hazır Dilekçe Örneği

Siz değerli okurlarımız için bu yazımızda trafik cezasına nasıl itiraz edilir anlatacak ve bu konuda ihtiyaç duyacağınız hazır dilekçe örneğini paylaşacağız.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Araç sahibi olan herkes hemen hemen hayatında en az bir kez trafik cezası ile karşı karşıya gelmiştir. Yanlış yerlere park etme, hız sınırını aşma gibi trafik kurallarını ihlal ettiğimiz durumlarda muhakkak trafik cezası ile karşılaşacağımızı bilmeliyiz. En çok trafik cezası plakaya yazılır. Sistemde ruhsatta kayıtlı olan ikamet adresine PTT aracılığı ile ceza tebliğ edilir. Şayet o gün adresinizde bulunmaz iseniz PTT memuru adresinize not bırakarak ilgili ceza tebligatını muhtara bırakır. Size o gün itibari ile tebligat yapılmış sayılır ve itiraz etme süreciniz o gün itibari ile başlamış olur. Şayet gelen cezanın haksız veya yanlış olduğunu düşünüyorsanız en doğal hakkınız olan itirazını 15 gün içinde yapmak zorundasınız. Sürücü Belgesine el konulması veya aracınızın trafikten men edilmesi gibi bir durumla karşı karşıya iseniz itiraz süreniz 60 gündür. Süresinde itiraz edilmeyen cezalar için Maliye Bakanlığından ödeme emri gönderilir. Ödenmediğinde icra takibi başlatılır. Ödeme emrine itiraz ise Vergi mahkemelerine yapılır.

Trafik Cezalarına İtiraz İçin Nereye Müracaat Edilir?

Normal süreçte itiraz makamı Trafik Mahkemeleridir. Ancak her ilde henüz tam olarak Trafik mahkemeleri bulunmadığından bu görevi Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi kalemi üstlenmiştir. Ceza tutanağını düzenleyen birimin bağlı olduğu yer Sulh Ceza Mahkemesidir.

Trafik Cezalarına İtiraz İçin Hangi Evraklar Hazırlanmalı?

Her başvuruda olduğu gibi önce İtiraz dilekçesi yazılır. Dilekçeye ek olarak ceza tutanağının fotokopisi, ceza tutanağının tebligatının fotokopisi, plakaya ait ruhsat fotokopisi ve ehliyetinizin fotokopisi konur. Kesinlikle evrakların aslı dosyaya konmaz. Gerektiğinde tekrar ibraz edilmesi için fotokopiler konur, evrak asılları bizde kalır. Sulh Ceza Mahkemesinde duruşmaya gerek olmadan karar alınır ve yine tebligat yolu ile mahkeme adresinize sonucu bildirir. Mahkemelerdeki dava dosyalarının yoğunluğundan itirazınıza yanıt süresi uzayabilir. İtirazınızın reddi durumunda temyize gitme yolu vardır. Son olarak başvurulacak yargı yeri Anayasa Mahkemesi’dir. Trafik cezasına nasıl itiraz edilir sorusuna cevap aramak yerine trafik kurallarına uyarak, hız limitlerine dikkat ederek daha sağlıklı bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Trafik Cezasina itiraz Dilekcesi Ornegi Sulh Ceza Hakimligi

Check Also

OHAL Komisyonu Başvuru Formu : Başvurular 17 Temmuz İtibariyle Başlıyor

Bilindiği üzere 15 Temmuz tarihinde meydana gelen darbe girişimi sonrasında ülkemizde OHAL (Olağanüstü Hal) ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super