Home / Temel Bilgiler / Yeni Doğan Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Yeni Doğan Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Bebek parası devlet teşvikleri arasında yer alan ve sosyal devlet anlayışı gereği de olması gereken yardımlardan biridir. Çocuk sahibi olmak çekirdek aile olmanın ilk kuralıdır. Aile ise sosyal devletlerin ve toplumların yapı taşıdır. Bir ailenin çocuk sahibi olması bireylerin hem kendileri için hem de çevreleri için daha sorumlu ve daha bilinçli birer insan olmalarını sağlar. Çocuk yetiştirmek maddi özveri ve mesuliyet gerektirdiği kadar maddi imkan da gerektirir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Bir bebeğin var olduğunu öğrendiğiniz andan itibaren hem beslenmenize hem de alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz, bebeğin sağlıklı bir hamilelik sürecinden geçmesi için tüm imkan ve kaynaklarınızı ortaya koymalısınız. Dengeli beslenme, düzenli egzersizler, doktor kontrolleri, takviye edici ürünler ve rahat giysiler sizin hamilelik süresince yapacağınız harcama kalemleridir. Tüm bu önlemleri almak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için yeterli maddi imkana sahip olmalı ve aile planlamanızı da bu şekilde yapmalısınız.

Peki bu imkanlara sahip değilseniz çocuk sahibi olamayacak mısınız? Tabii ki çocuk sahibi olmak sizin aile içinde vereceğiniz bir karardır ve maddi durumunuz yeterli olmasa bile devletin bu konudaki destekleri ve çocuk yardımlarını devreye sokabilirsiniz. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada da devletler çocuk parası, çocuk yardımı ya da süt parası adı altında vatandaşlarını çocuk sahibi olmaya teşvik etmekte maddi kazancı iyi olan ailelerin daha çok çocuk yapmasını kötü olan ailelerin ise en az bir çocuk yapmasını teşvik edecek uygulamaları geliştirmektedir. Ülkemizde süt parasına ek olarak devletin 2. Çocuk ve 3. Çocuk için de bir kereye mahsus verdiği yardımlar vardır. Bunlar için de başvurular süt parası ile birlikte yapılabilir. Başvuru işlemi kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

Çocuk Yardımı Kimlere Verilir?

Süt parası da denilen yeni doğan çocuk yardımı alınabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartlardan biri ise ailede yalnızca eşinizin sigortalı çalışan olmasıdır. Ailede çalışan kişi anne, çalışmayan kişi baba ise süt parası baba için de annenin sigortasından ödenmek üzere talep edilebilir. Babanın çalıştığı annenin çalıştığı durumlarda analık sigortası gereğince anneye süt parası ödenir.  Bu konuda bir diğer şart da çocuğun anne ve babasının resmi nikahla evli olması ve nikah tarihinin doğum tarihinden önce olması şartıdır. Sigortalı olma şartında ise o tarihten geriye doğru en az 120 prim günü sigorta yatırılmış olması gerekir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadardır ve Nereden Alınır?

Yeni doğan çocuklarınız için devlet tarafından verilen süt parası 2017 rakamlarına göre 132 TL’dir. Bu para 1 defaya mahsus ödenmekte olup tekrar talep edilmemektedir. Bu paranın doğumu takiben 5 yıl içinde alınabilmesi mümkündür. Süt parası hakkı devredilemez ya da kendiliğinden kaybedilemez. Süt parası sigorta durumu tutan eşler için doğumun yapıldığı hastanede otomatik olarak sistem yoluyla Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilmektedir.

Bu talepten sonra hak ettiğiniz süt paranız Ziraat Bankaları şubelerinden TC Kimlik numaranız ve isim soy isim ile çekilebilmektedir. Fakat süt paranızın yatırılmadığı ya da evde doğum ve benzeri durumlardan dolayı hastanelerden talep edilmediği durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine vereceğiniz dilekçe ile ödeme talep edebilir ve dilekçenizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Ancak bu şartlarda bebeğe ait hastane onaylı doğum raporunu ve bebeğin kimlik belgesi evraklarını da yanınızda götürmeniz ve birer kopyasını Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super