Home / Temel Bilgiler / Yeni İşletme İçin KOSGEB Faizsiz Kredi Kullanmanın Püf Noktaları

Yeni İşletme İçin KOSGEB Faizsiz Kredi Kullanmanın Püf Noktaları

Daha önceden Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler kullandıkları demirbaşı yenilemek veya iş alanını geliştirmek için bankadan kredi kullanırlardı. Yeni işletme açmak isteyenler ise ya birikimlerinin tamamını feda ederler, ya da buldukları borç paralar ile risk alarak işyerlerini açarlardı. Ekonominin canlanması ve işverenlerin sıkıntılarını giderilmesi amacıyla; Hükümetin yeni iş kuracaklara ve mevcut işlerini geliştirip, kullandıkları demirbaşları yenilemek isteyenlere KOSGEB aracığıyla destekleme planın devreye girmiştir. Bu sayede çoğu işletmelerimiz rahat bir nefes almışlardır. Ülke ekonomisine destek veren işletmelerimiz bu destekten yaralanabilmesi için bazı prosedürleri yerine getirmek zorundadırlar.

Yeni İşletme İçin KOSGEB Faizsiz Kredi Kullanmanın Püf Noktaları

Mevcut işletmesi bulunan veya kullandıkları demirbaşları yenilemek isteyenler işletme sahipleri öncelikle KOSGEB üyesi olmak zorundadırlar.  Daha sonra Türkiye’nin herhangi bir şehrinde KOSGEB tarafından açılan daha önceleri 72 saat olan şuan 32 saatlik girişimcilik kursuna katılmaları gerekmektedir. Bu kursu başarı ile tamamlayan işletme sahipleri işyerinde bulunan ürünlerden hangilerini yeniletmek istiyor, ya da işletmesine gerekli olan belirlediği ürünleri temin etmek istiyor ise, yenilemek istediği veya ihtiyacı olan ürünleri istediği yerden satın alabilir. Satın almış olduğu ürünün mutlaka faturasını kestirmek zorundadır. İşletme sahibi almış olduğu ürünün ödemesinin banka veya kredi kartı ile yapabilir. Elden yapılan ödemelerde de kestirdiği faturaya belirtilmesi veya tahsilat makbuzu alması gerekmektedir. Ödeme sonrası aldığı faturalar ile birlikte KOSGEB müracaat eden işletmeci, eğer ki daha önceden bankaların kırmızı liste diye adlandırılan listelerinde yer almamış ise almış olduğu ürünün ücretinin %70‘lik kısmı KOSGEB tarafından geri verilmektedir.

KOSGEB tarafından hibe olarak verilen krediler belki de en çok yeni bir işletme açmak isteyen kişilerin faydasına olmuştur.  KOSGEB tarafından desteklenen faaliyet alanında işyeri açmak isteyenler gerekli müracaatlarını yaptıktan sonra yaptıkları harcamaları yine belgeleyerek KOSGEB’e müracaatta bulunurlar. Burada esas olan harcamaların belgelenmesidir. Kiralamış olduğunuz dükkândan, işyerinize almış olduğunuz KOSGEB tarafından kabul gören tüm ürünlerinize destek alabilmektesiniz. Böylelikle daha az riskle işyerinizi açarak ekonomiye katkı sağlamış bulunmaktasınız. Destek almak isteyen işletmeler yaptıkları işe göre belirli sayıda sigortalı eleman çalıştırmak zorundadırlar. Burada da işkur devreye girmektedir. İşletmeler işkur’a kayıtlarını yaptırarak personel talebinde bulunduklarında devlet tarafından 6 ay süresince maaşları ve sigorta primleri karşılanan elemanlar temin edilmektedir. Ayrıca işletmeler tarafından istenilirse iş müracaatında bulunanlara kurs dahi verilmektedir. Bu sayede yeni kurulan işletme hem personel giderlerinden birikim yapmış olmakta hem de kalifiye eleman temin etmektedir.

KOSGEB, işletme tarafından yapılan harcamalarda erkek girişimcilere  %70 hibe desteği sağlarken, bayan girişimcilere %90’lık hibe desteği sağlamaktadır. Yapılan bu teşviklerle bayanların iş hayatında daha aktif olarak yer almaları amaçlanmakta ve bayanlar ekonomik hayatın içerisinde de yer alarak girişimci olarak teşvik edilmeye çalışılmaktadır.

Ayrıca daha öncelerinde 30 bin TL olan hibe krediler 50 bin TL olmuş, 70 bin TL olan faizsiz kredilerin oranı da yükseltilerek 100 TL’ye çıkmıştır. Yeni işyeri kurmak isteyenler veya hazırda işyeri bulunan kişiler gerekli evraklarını hazırladıktan sonra krediler için KOSGEB’e müracaat etmektedirler. Yapılan incelemeler sonucunda işletme sahiplerine yaklaşık 150 bin TL’yi anlaşmalı bankalar tarafından ödenmektedir. KOSGEB tarafından desteklenen işletmeler üç yıl boyunda denetlenmektedir. Alınan ürünlerin işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığı, işletmenin halen faal durumda olup olmadığına bakılmaktadır. Kullanılan krediler işletmenin yararı için kullanılmadığı tespit edilmesi halinde kullanılmış olan krediler faizi birlikte geri istenilmektedir.

 Hayvancılıkla uğraşan kişiler, araç alım satım işi ile meşgul olanlar, aracılık yapanlar, alkollü içecek satanlar ve bazı iş alanları KOSGEB tarafından krediden faydalanamamaktadır. Verilen krediler sayesinde artık işletmeler finansal sıkıntılardan kurtulmuş, bayanların iş alanına girmesi sağlanmış, yeni sektörler kurularak ekonominin hareketlenmesi sağlanmıştır.

 

Check Also

Emekli İkramiyesi En Kolay Şekilde Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik aslında sürekli biriktirilen zaman ve para anlamına gelmektedir. Kişiler emekli olmak için gerekli olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super